MANIPULIACIJOS ŽMOGAUS TEISĖMIS
Vadinamųjų žmogaus teisių gynimas virsta primityviomis manipuliacijomis, visiškai ignoruojant visuomenės interesus. Maža to – spekuliuojant „žmogaus teisėmis“ galima neblogai pasipelnyti.
14-mečio musulmono berniuko Ahmedo Mohamedo, kurio mokytojas jo pagamintą laikrodį palaikė bomba, nes iš šio įrenginio styrojo daug įtartinai atrodančių laidų, advokatai užvakar pareiškė, kad paauglys buvo diskriminuojamas ir dėl to turi gauti 15 mln. JAV dolerių.
Advokatų kontora, atstovaujanti A.Mohamedui, užvakar išsiuntė atitinkamus laiškus. Juose iš Irvingo miesto, kuriame gyvena „nukentėjusysis“, reikalaujama 10 mln. dolerių ir dar 5 mln. – iš mokyklos. Laiškuose grasinama teismais ir reikalaujama raštiško atsiprašymo.
14-metis berniukas sukonstruotą laikrodį į mokyklą atsinešė dar rugsėjo mėnesį. Tačiau įrenginį pamačiusi mokytoja pamanė, kad tai bomba ir iškvietė pareigūnus. Šie suėmė berniuką, bet nepateikė jokių kaltinimų. Jis nėjo į pamokas. Nesusipratimui išaiškėjus, A.Mohamedas buvo paleistas ir atrodė, kad incidentas baigtas. Tačiau po Paryžiaus įvykių panašu, kad nuspręsta pasipelnyti.
Žiniasklaidai paviešinus šią informaciją savo komentarus pateikė ne vienas žinomas asmuo. Tarp jų – ir JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) bei „Facebook“ įkūrėjas Markas Cukerbergas (Mark Zuckerberg). Jų reakcija buvo keistoka.
JAV prezidentas parašė, kad jam patiko Ahmedo laikrodis ir jis būtų laimingas, jeigu šis tą laikrodį jam atvežtų parodyti į Baltuosius rūmus. Socialinio tinklo įkūrėjas M.Cukerbergas taip pat pasiūlė Ahmedui apsilankyti „Facebook“ biure. Matyt, susitikimo dalyviai pasidalys patirtimi, kaip pralobti valstybės sąskaita.
Vytautas Budnikas, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas:
Mano įsitikinimu, atskiro žmogaus teisės privalo būti gerbiamos, jei jos nepažeidžia daugumos žmonių teisių. Jeigu visuomenei kyla realus pavojus, neišvengiamai būna suvaržomos atskirų asmenų teisės.
Dabar Briuselyje sustabdytas eismas, uždarytos mokyklos, miestas pilnas policijos bei kariuomenės ir niekas nesiskundžia, kad neva pažeidžiamos kažkieno teisės. Kai pasaulyje vyksta tokie dalykai ir kyla reali terorizmo grėsmė, tai teisė mokytis ar teisė lankytis kavinėse bei restoranuose gali būti laikinai suspenduota arba apribota dėl visuomenės saugumo. Visa tai turi įvertinti tos institucijos, kurios yra atsakingos už žmonių saugumą – ar tai yra adekvačios priemonės ir ar jos nepažeidžia daugumos žmonių teisių. Manau, kad tokios priemonės ne tik gali būti taikomos – jos yra tiesiog privalomos.
O dabar daugeliu atvejų propaguojamas ciniškas požiūris – kad vieno žmogaus saugumas ar patogumas yra svarbesnis už visos visuomenės saugumą, o vieno žmogaus teisės yra aukščiau už visos bendruomenės teises. Tokių nelogiškų manipuliacijų yra ir daugiau – taip galbūt siekiama įvesti daugiau destrukcijos, galbūt ir užsidirbti. Gailestingumas bei krikščioniškoji atjauta turi būti skatinama, bet negalima tuo manipuliuoti, siekiant politinių ar kokio nors praturtėjimo tikslų. Čia tas pats kaip su vadinamaisiais pabėgėliais – yra ciniška reikalauti iš mūsų vargšų, kurie šiandien galbūt net neturi ko valgyti, kad savo lėkštę sriubos atiduotų kitiems… Tokie dalykai turi būti daromi savanoriškai, o ne valstybinių ar už valstybines aukštesnių institucijų prievarta.
Jeigu jau kalbame šiuo konkrečiu atveju apie neva pažeistas žmogaus teises, tai reikia prisiminti, kad ir likusi visuomenės dalis turi teisę jaustis saugiai. Mano ar jūsų teisė gyventi saugiai negali būti traktuojama žemiau, nei to berniuko noras nešiotis savo pasigamintą laikrodį, kuris aplinkiniams sukelia įtarimų. Jeigu dėl visuomenės saugumo kuris nors jos individas bus įdėmiau patikrintas, visuomenė tai turi suprasti ir priimti kaip neišvengiamybę. Visuomenės ar viešasis interesas yra svarbesnis už atskiro individo teises ar pageidavimus.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/manipuliacijos_zmogaus_teisemis/
2015 lapkričio mėn. 25 d.